Správné mytí oken

Správné mytí oken

Co je důležité, aby Vaše okna hned od začátku byla správně udržovaná.

Umýt okenní skla a zbavit celé rámy prachu a nečistot na jaře a před zimou patří k dobrým zvykům. Tak je to správně i z odborného pohledu výrobce oken.

PVC se díky UV záření chová trochu zvláštně. Dlouho neutřený prach se díky tomu může takzvaně „zažrat”.

Do mytí rámů se pouštějte zásadně před mytím skel. Vyleštěné sklo byste otíráním prachu znovu umazali. K mytí nepoužívejte agresivní chemikálie. Bude Vám stačit zředěný prostředek na nádobí, pokud přímo nekoupíte k tomu určený čistič oken.

Nevyužívejte také jakýkoliv hrubý nebo brusný materiál. Mohlo by vás to někdy kvůli větší vrstvě nečistot svádět. Povrch plastových oken by se mohl poškrábat a další špínu z nich tak dostanete o to hůř. Vyhněte se také čištění plastu nasucho.

Ve funkční spáře oken často najdete prach z ulice. Ten může pomalu, ale jistě zkracovat život těsnění, proto ho ze všech žlábků a záhybů plastového profilu vysajte, nebo vyžeňte hadrem, houbičkou nebo měkkým kartáčem. Odvodňovací otvory, které z funkční spáry vedou ven na parapet, můžete jemně protáhnout párátkem. V zimních měsících dbejte na to, aby ve spáře po mytí nezůstala voda.

Těsnění oken by po celou dobu životnosti mělo zůstat pružné – stará se o vzduchotěsnost oken a závisí na něm i správné seřízení přítlaku okenního křídla. Alespoň jednou za rok ho proto přetřete hadrem namočeným v silikonovém oleji nebo glycerinu. Nepoužívejte při tom minerální olej, který má na plasty korozivní efekt.

Během prohlídky a mazání kování můžete narazit na povolený šroubek. Dotáhněte ho opatrně šroubovákem. Návod jak ovládat a ošetřovat okna najdete zde https://marilan.cz/udrzba/ovladani-a-osetrovani/

Pojďme si něco říct o minimální údržbě, která pomůže výrazně prodloužit životnost vašich oken.